Léto v krajině Adršpašských skal

Jak sladké je jen tak být - v létě v Adršpachu! Příroda nás opájí sluncem a teplem, lesy se modrají borůvkami a hvězdné noci jsou magické. Život nebyl nikdy jednodušší. Toulejte se zvlněnou krajinou a až spočítáte spadlé Perseidy, máme pro vás další tipy na zajímavé výlety a aktivity.

Pohádková skalní města

Kromě Adršpachu je na Broumovsku a v polském příhraničí několik nádherných skalních měst a stolových hor. Rozlohou největší Teplické skalní město je pěšky dostupné z Adršpachu přes Vlčí rokli a obejít jej znamená v kratších dnech celodenní výlet. Další skalní město najdete na stolové hoře Ostaš u Police nad Metují. Když se vydáte za hranice, můžete se podívat do Bludných skal na temeni pověstmi opředené hory Bor. Ve stejném polském národním parku Stolové hory je také Malá a Velká Hejšovina, turistická stezka zde vede po samém vršku stolové hory s dalekými výhledy. Pokud plánujete návštěvu Adršpachu, nezapomeňte si své lístky koupit předem přes rezervační systém. Získáte lepší cenu za vstupenku a vyhnete se frontám. A co takhle vyzkoušet si opravdové pískovcové lezení s průvodcem? Poptejte se u nás v infocentru!

Lodičkou po skalním jezírku

Zchlaďte se v parních letních dnech nad temně zelenou hladinou skalního jezírka, které se nachází přímo na okruhu Adršpašskými skalami. Nejprve se tudy splavovalo dřevo, koncem 18. století dal hrabě Blümegen na jen dva kilometry vzdálený pramen Metuje stavidlo. Na světě byla nová turistická atrakce, kterou návštěvníci pokřtili v roce 1857. Stejně jako tehdy, i dnes vás po tajemném jezírku mezi skalami proveze lodička s ekologickým pohonem o síle celého jednoho převozníka. Dozvíte se, jakým kouzlem toto jezero nikdy nezamrzá a možná dokonce spatříte piraňu vysokohorskou! (Pozor: vstupenky se kupují na místě, v českých korunách a v hotovosti)

Hop do vody!

V adršpašské pískovně se bohužel koupat nesmí, kam tedy vyrazit za horkých letních dní k vodě? Menší, příjemná koupaliště najdete v Teplicích a v Polici nad Metují, v Meziměstí mají i pořádnou skluzavku a na “koupálu” v Janovičkách zase pískovou pláž a k půjčení paddleboard nebo skimboard. Kromě toho se tady celé léto pořádají koncerty a další kulturní akce. Jste-li fanoušky přírodního koupání, půlhodinku autem z Adršpachu je před polským Krzeszowem krásné pískovcové jezero Krzesowek.

Zvířecí menhiry

Přírodní rezervace Křížová cesta je kouzelné skalní město na Křížovém vrchu, naproti tomu adršpašskému. Je menší, zato sem chodí velmi málo lidí. Hnízdí tady celá řada chráněných ptáků včetně sokola stěhovavého. Svůj název nese po Křížové cestě, kterou tvoří soubor litinových desek ze sedmnáctého století. Trasa k přírodní rezervaci Křížová cesta začíná v Dolním Adršpachu po žluté turistické značce. Vyrazit můžete i z obce Zdoňov po cestě kolem kapličky sv. Jana Nepomuckého dál Hrnčířským údolím kolem Zdoňovských menhirů, což je umělecký projekt věnovaný říši zvířat – každý kámen je věnován jinému zvířeti a představuje jinou sílu nebo prvek. Ve Zdoňově se můžete zastavit ve vyhlášené restauraci Kovářova kobyla, kde vaří poctivá sezónní jídla z místních surovin a v místních apartmánech se lze i ubytovat.

Adršpašský zámek

Dvoupatrový renesanční zámek se zahradou, který stojí na místě středověké tvrze z 15. století, se v posledních letech dočkal oprav a další se chystají. Původní tvrz zde postavil bohatý šlechtický rod Berků z Dubé, jehož zakladatel Hynek z Dubé patřil k nejvýznamnějším šlechticům na dvoře Jana Lucemburského a v jeho vlastnictví byly známé hrady Kokořín, Bezděz nebo Houska. Posledním šlechtickým majitelem, než mu byl zámek odňat Benešovými dekrety v roce 1945, byl Otmar z rodu Nádherných z Borutína. Nyní zde najdete zázemí s kavárnou, infocentrem a dětským koutkem, pohádkovou místnost a únikovou hru Třetí princ podle pohádky, která se v Adršpašských skalách natáčela. Přímo z okruhu skalním městem, od Ozvěny, můžete do zámku dojít po “Pohádkové” stezce. Na ní vás čeká pět hravých stanovišť, kde si můžete natisknout razítko s písmenkem. Pokud se vám podaří složit slovo „zámek“, mají vaše děti vstupné na zámek zdarma. Na zámku sídlí první horolezecké muzeum v Česku, kromě toho si můžete prohlédnout expozici lnářství, života na zámku i výstavu zkamenělin a různé dočasné výstavy – právě teď třeba přehlídka historických skleněných suvenýrů s motivy našich skal.

Pod hradem na hřbetu koně

Že je svět nejkrásnější z koňského hřbetu? Přesvědčte se o tom u nás! Vyjížďky na koních nabízí místní průvodci, další informace vám rádi poskytneme v našem infocentru. Kromě Adršpachu jsou krásné vyjížďky na koních například v Jiráskových skalách nad Teplicemi nad Metují, kde leží osada Skály, nejvýše položená obec v Královéhradeckém kraji. Na skalnatém hřebeni nad černým jezírkem se zde tyčí zřícenina gotického hradu dříve zvaného Katzenstein. Dole, pod hradem, leží zámeček Bischofstein, který byl postaven v roce 1666 pro královéhradeckého biskupa Karla Sobka z Bílinberka jako letní sídlo. Už pěšky se odtud dá jít pěknou procházkou na rozhlednu Čáp, odkud uvidíte Chrámové stěny v Teplickém skalním městě jako na dlani.

Kouzelná Police a její muzea

Police nad Metují je malé městečko, jehož hlavní, Masarykovo náměstí bylo v roce 1990 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Přímo na náměstí se napijte z pramenu Julinka, kam si místní chodí čepovat křišťálově čistou vodu vyvěrající z velkého podzemního úložiště vody, takzvané Polické křídové pánve. Kousek od náměstí je stará roubená škola, v Polici nad Metují se také nachází jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost známé české hračky – stavebnice Merkur. Mimo jiné zde uvidíte největší objekt vytvořený z této stavebnice: Ocelové Město, vytvořené podle dobrodružné knížky Julese Vernea. Ve stejné budově jako muzeum Merkuru najdete i Muzeum papírových modelů, které je jediné svého druhu v republice. Na expozici o velikosti třista metrů čtverečních najdete téměř dva tisíce exponátů vyrobených z papíru, které představují architekturu, automobily, letadla, lodě, vojenskou techniku, sci-fi a fantasy, železnice a spousty figurek. Návštěvníkům obou muzeí slouží i dětský koutek, dílny pro děti a relaxační prostor.

Můžete navštívit i Muzeum Policka. Tradičně pojatá expozice mapuje historii města Police nad Metují a jeho okolí. Muzeum se nachází v historických prostorách benediktinského kláštera založeného ve 13. století. Během prohlídky se podíváte do prostor opatova bytu, který v roce 2023 zrenovován, a do dvou moderních audiovizuálních expozic, které vytvořil vizuální umělec Richard Loskot.

Za zmínku určitě stojí také sportovní areál Artamon v nedaleké Bukovici s halou, kurty na tenis či beach volejbal, hřištěm na “adventure golf”, restaurací a wellness.

Broumovský klášter a barokní kostely

Broumovský klášter je jednou z nejvýznamnějších barokních památek v Královéhradeckém kraji a od roku 1995 také Národní kulturní památkou. Klášter byl postaven v sedmnáctém století a nedávno prošel revitalizací. Ta se týkala nejen samotné budovy, ale také téměř tříhektarové klášterní zahrady. Ve zdejším kostele Sv. Vojtěcha vás ohromí nádherná výzdoba a především vzácná kopie Turínského plátna (v plátně je otisk ležícího Ježíše Krista). Při speciálních prohlídkách klášter odkrývá i tajemství svých sklepení, kde se nalézá 34 mumií. V prostorách kláštera se po celý rok koná množství kulturních akcí nebo přednášek, v areálu je kavárna a restaurace. Milovníci historie a architektury ocení i další barokní skvost a národní kulturní památku: Broumovskou skupinu kostelů. Návštěvníkům s dětmi by určitě neměla ujít unikátní Dětská galerie Lapidárium v prostorách kláštera, která vstřícnou a interaktivní formou zprostředkovává svět současného umění nejen dětem, ale i dospělým.

Sauna, Špičák, střelnice

Přes Teplice nad Metují a Meziměstí dojedete za dvacet minut k Javořím horám, hraničnímu pásu kopců, jejichž nejvyšším bodem je Ruprechtický špičák. Tůra na málo frekventovaný kopec začíná v obci Ruprechtice, kde je malé parkoviště na úplném konci vesnice. Můžete zvolit strmější trasu po žluté značce nebo mírnější po modré cyklistické. Ta se pod vrcholem napojuje na modrou turistickou hřebenovku. Na vrcholu kopce je rozhledna, výšlap se dá zvládnout rychlým tempem i za půldruhou hodinu, ale jinak je to pěkný, půldenní výlet. Cestou zpátky se můžete zastavit v Meziměstí v centru Walzel, které vzniklo v budově bývalé mechanické tkalcovny Josefa Walzla. Najdete zde restauraci Švejk, saunu, solnou jeskyni, lezeckou stěnu, krytou střelnici nebo bowling. V prostorné restauraci vaří poctivou staročeskou kuchyni, čepují skvělé pivo a občas pořádají i “Řízkyjádu”!

Trutnovské galerie

Výjimečným zážitkem je návštěva galerie moderního umění, která vznikla v budově bývalé elektrárny v Trutnově - Centrum současného umění EPO1. Obrovská hala, kde zůstala původní okna, ocelové konstrukce a dva funkční mostové jeřáby, je ideální prostorem pro velmi rozměrné sochy a plastiky, které se do jiných českých galerií nevejdou. Vedení galerie postupně vytváří stálou sbírku mladé české sochařské generace, sochy zavedených českých autorů zdobí i bezprostřední okolí galerie. Industriální atmosféru parouhelné elektrárny dotváří murály dnes už legendárních českých graffiti umělců. Kromě EPO1 a tradiční Galerie města Trutnov najdete v Trutnově ještě Galerii Uffo, která je součástí stejnojmenného multifunkčního kulturního centra a nabízí tak nejen výstavy, ale i divadelní a hudební zážitky. Perlička na závěr – v Trutnově, jehož historické centrum je městskou památkovou zónou, lze navštívit také Galerii Draka, kde kromě dočasných výstav zpravidla regionálních výtvarníků můžete zhlédnout „lehčí notou“ zahranou pověst o zabití trutnovského draka prostřednictvím mechanického divadla.

Historické Kladsko a “Český koutek”

Kladsko je město v Dolním Slezsku s bohatou historií přesahující tisíc let. Bylo založeno v Kladské kotlině, na řece Kladská Nisa, která pramení na úpatí Králického Sněžníku. Najdete zde mnoho historických památek, jako například gotický most, o kterém se říká, že je to miniatura Karlova mostu v Praze. Soch má jen šest a nevede přes řeku, nýbrž přes mlýnský náhon, i tak je to velmi malebné místo. V Kladsku také najdete rozlehlou pevnost s kasematy, podzemní chodby pod Starým Městem, Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Františkánský kostel s klášterem nebo Muzeum země Kladské. Kladsko se nachází v jihozápadní části Polska, ve výběžku, jemuž se dodnes říká „Český koutek“ – dá se zde víc než jinde domluvit česky nebo zaplatit českými korunami.

Lázně v Kudowa-Zdrój

Kudowa Zdrój je lázeňské městečko s tradicí delší než šest set let a nachází se hned vedle města Náchod. Srdcem města je lázeňský park umístěný v historické budově z roku 1853 na úpatí hory Góra Parkowa. Lázně jsou hojně vyhledávané především díky celoročně příznivému klimatu a malebnému prostředí s kolonádou a rozlehlým lázeňským parkem. Nachází se tady bazén pro veřejnost a také veřejně přístupný wellness bazén se saunou, vířivkami a tobogánem v hotelu Verde Montana. V městě se nachází mnoho příjemných cukráren s vyhlášenými polskými zákusky i restaurací, například oblíbených smažíren pstruhů.

Rokle v Broumovkách

Deset kilometrů dlouhý a velmi úzký hřbet Broumovských stěn je ozdobený mnoha unikátními skalními útvary jako jsou třeba Slavenské hřiby nebo Kamenná brána. Na hřebeni stojí i kaple Panny Marie Sněžné nebo dřevěná horská chata Hvězda, která je otevřená celý rok a je velmi dobře dostupná i autem. Procházka od chaty na takzvané Skalní divadlo, odkud je nádherný výhled do Kovářovy rokle, není dlouhá a je vhodná i pro rodiny s malými dětmi.

My bychom vám rádi představili dvě trasy vedoucí nejkrásnějšími skalními roklemi v okolí. První z nich je Kovářova rokle, která vede na hřeben z vesnice Hlavňov. V dolní části lesnaté, místy strmé rokle najdete Mariánskou jeskyni, pak vede stezka lemovaná skalními věžemi až na hlavní hřeben.

Druhá je Třešňová rokle, do které můžete dojít z vesnice Martínkovice na severní straně stěn nebo vás sem dovede červená turistická stezka ze Slavného. Rokli obklopují vysokánské pískovcové věže s čertovskou tématikou, například Lucifer, Trepifajskl či Káča Máša. Na dně rokle je závalová jeskyně, takzvaný macarát, kde se často drží led až do léta. Ze Slavného po žluté zase dojdete na Kamennou bránu a k dalším krásným vyhlídkám.