Teplické skály

Teplické skalní město odděluje od toho Adršpašského 4 kilometry dlouhá Vlčí rokle. Teplické skály jsou rozsáhlejší částí Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Jsou známé divokým skalním labyrintem, svými vysokými skalními útvary, rozsáhlými masivy a pohádkovou přírodou. Prohlídkový okruh vede po modré značce a je dlouhý asi 6 kilometrů.

Naučná stezka Teplickým skalním městem věnovaná Josefu Vavrouškovi

23. července 1999 byla slavnostně otevřena naučná stezka, věnovaná tragicky zesnulému Josefu Vavrouškovi (1944-1995), který prosazoval trvale udržitelný rozvoj společnosti. Stezka vede Teplickými skalami po modře značeném turistickém okruhu. Na trase dlouhé 6 kilometrů je 15 zastavení s informacemi o živé i neživé přírodě, o historii a objevování skal i o turistice a horolezectví. Bohatý textový a obrazový obsah a špičková technika velkoplošného digitálního tisku z ní činí jedinečné dílo.

Impozantní Skalní koruna i obrovská Krakonošova zahrada

Slyšeli jste o Skalní koruně? Tento symbol Teplických skal každému učaruje. Ať už se na věž podíváte z jakéhokoli úhlu, vždy působí impozantně a majestátně. Poprvé na ni 7. června 1927 vystoupali horolezci Rudolf Kaden a Fritz Wiesner. Byl to zároveň úplně první prvovýstup v Teplických skalách.

Za Skalní korunou vás několik schodů dovede do Chrámu — obrovské skalní sluje, kde v dřívějších dobách hráli pro potěchu turistů flašinetáři. A po výstupu z Chrámu se vám otevře obrovská Krakonošova zahrada.

Co dalšího v Teplických skalách uvidíte?

  • Takzvanou Ozvěnu, kde se stejně jako v Adršpachu střílelo z moždíře
  • Vyhlídku ze zříceniny hradu Střmen
  • Chatu u Skalní nevěsty, kde si můžete odpočinout na lavičkách a kochat se pohledem na známou širokou spáru Hláska
  • Sibiř — Ano, čtete správně. I v Teplických skalách najdete chladné místo, kde sníh často vydrží až do léta
  • Působivé a známé skalní útvary, jako je Lední medvěd, Golem, Řeznická sekyra, Herinek, Krakonošovo párátko, Sfinga či Pes Filipes

Přijeďte na Mezinárodní horolezecký filmový festival

Teplice nad Metují každoročně ožívají během Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu, který je známý svou netradiční atmosférou. Festival láká na soutěžní přehlídku profesionálních a amatérských filmů, zaměřených nejen na horolezectví, ale i na další sporty v přírodě a život v horách.

V roce 1980 zorganizoval horolezec Míra Šmíd přátelské setkání horolezců v Teplicích. Promítali si filmy, diapozitivy, vyměňovali si zkušenosti a vyprávěli své zážitky. Akce měla tak velký úspěch, že se začala konat každý rok znovu. Dnes se festival odehrává v úplně jiném měřítku a oblíbili si ho nejen horolezci a milovníci adrenalinových sportů.

Období festivalu je v Teplicích nad Metují tradičně nejživějším obdobím v roce.

Start výletu

Teplice nad Metují

Galerie

Mapa