Důležité upozornění: Máme hodinovou kapacitu návštěvníků. Prosíme, ověřujte dostupnost vstupenek. Nákupem online vstupenky si zajistíte vstup i parkování.  ... více zde

Aktuality

Aktuální stav dopravy, nejnovější články, informace z médií či vydané tiskové zprávy. To vše najdete právě tady. Sekci pravidelně aktualizujeme, abyste měli o Adršpašských skalách co nejlepší přehled.

Pozorování hnízdění sokola stěhovavého v Teplických skalách

V letošním roce se sokoli v CHKO Broumovsko vyskytovali na deseti lokalitách a k zahnízdění došlo na sedmi z nich. Agentura ochrany přírody a krajiny připravila v následujících třech víkendech pro návštěvníky národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály pozorování hnízdících ptáků pomocí stativového dalekohledu.

„Na víkend 12. - 13. června, na pátek až neděli 18. - 20. června a podle situace i na poslední červnový víkend jsme nachystali prezentace hnízdění sokolů na prohlídkovém okruhu v Teplických skalách na výhledu na Chrámové stěny od skály Herynek. Pokud nebude příliš deštivé počasí, budou naši strážci se silnou optikou na místě připravení od 10:30 do 17:00 hod,“ uvedl Petr Kafka z AOPK ČR, Správy CHKO Broumovsko. Na místo lze dojít po modré turistické značce z Anenského údolí od rozcestníku Krápníky.

„Nahlédneme do pestrého a fascinujícího světa nejrychlejšího živočicha na světě. Pomocí stativového dalekohledu budeme společně pozorovat dospělé sokoly donášející potravu a strážící svá mláďata. Pokud bude hnízdění zdárně pokračovat, uvidíme i malé sokoly vycházející ze skalní dutiny na okraj římsy, trénující křídla a žadonící o potravu. A snad se dočkáme i jejich prvních letů,“ upřesnil Petr Kafka. Pokud přijedete autem, parkujte nejlépe na parkovišti u vstupu do Teplických skal ve Střmenském podhradí u hotelu Orlík, ještě lepší je využít vlak, kterým přijedete až před vstup do skal, když zvolíte zastávku Teplice nad Metují – Skály.

Akce je připravena k výročí 30 let od vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Zdroj: Agentura ochrany a přírody

Galerie